34. Hafta Gebelik Gelişimi

Bu dönemde bebeğin boyu 45cm ulaşmış durumdadır kilosu ise 2100gr kadar gelmiş durumdadır. Bebeğin hareketleri yeni doğmuş bir bebek gibi gözlemlenebilir çünkü artık hemen,hemen doğmaya hazırdır. Bu haftadanbaşlayarak bebeğin hızlı kilo alma dönemi başlayacaktır. 3. Trimester döneminin başından başlayarak haftada 100gr alan bebek artık haftada yaklaşık olarak 200-250gr almaya başlaması beklenmektedir. Rahim içindeki alanı kısıtlanan bebek artık doğum öncesi pozisyonunu almaya başlamıştır yani baş aşağı pozisyonuna girmeye başlarlar

Akciğerleri ve merkezi sinir sistemi de bu dönemde gelişmektedir. Gebe kadınlar genelde erken doğumdan korkarlar eğer böyle bir korkunuz varsa yersiz 34-37 hafta arasından doğan bebeklerde genelde bir sorunu ile karşı karşıya kalınmamaktadır doğduklarında yeni doğan ünitesinde bir süre takip edilirler ancak çoğunda herhangi bir sağlık sorunu gözlemlenmez ve 9 aylık arkadaşları gibi sağlıklı olurlar.

Bebeğin cilt altı yağ dokusu artmış ve buna bağlı olarak bebek daha tombul kilolu görünmekte. Bebeğin cilt altında depo ettiği yağ ısısını korumak ve enerji kaynağı olarak işlevleri mevcuttur ve bu cilt altı yağ dokusunun miktarı arttıkça cilt daha pürüzsüz bir görünüme gelmektedir.

Cinsiyeti erkek olan bebeklerde artık testisler ultrasonıgrafi de skerotum da görülmektedir. Rahmin içindeki amniyotik sıvı bu dönemde meydana gelen kasılmalardan bebeğin zarar görmesini engellemektedir.

Bağışıklık sistemi gelişmektedir ve artık bebek daha güçlüdür, doğumdan sonra ise anne sütünün bağışıklık üstünde olumlu etkisi büyüktür

Gebelikte 34.haftada anne adayı

Gebelikte 34. Haftada artık doğum zamanı iyice yaklaşmış anne adaylarımız ve baba adaylarımızda heyecan gittikçe artmıştır. Bu dönemde erken doğum riskine bir önlem olarak bebeğiniz ve sizin için hastanede gerekecek önemli eşyaları içeren doğum çantanızı hazır tutmak gereklidir ama zaten anne ve baba adayları bebeklerini heyecan ile bekledikleri için bütün hazırlıkları en ince ayrıntısına kadar düşünüp hazırlamışlardır alınan bütün eşyalar bebeğin hassas cildine uygun olmalı ona zarar verecek yapıda olmamalı ve bebeğin cildine temas edecek bütün her şey anti bakteriyel olmak zorundadır.

Gebeliğin 34 ile 37 haftaları arasında doğan bebekler ufak tefek sağlık sorunları olsa da akciğer gelişimini tamamladıkları için ve bir sağlık problemi yoksa bir süre yeni doğan ünitesinde takibe alınırlar sonrasında ise öbür 9 aylık doğmuş minik arkadaşları kadar sağlıklı olmaktadırlar.

Bu dönemde geceleri uykusuzluk yaşayabilir kendinizi yorgun hissedebilir bacak kramplarınız ve sık idrara çıkma gibi sorunlarınız devam edebilir. Gebeliğin bu dönemindeki yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerin nedenleri 40 haftalık gebelik süreci kadınlar için zorlu bir süreçtir ve artık siz bu 40 haftalık sürecin sonuna doğru yaklaşmaktasınız ve karnınızın büyümesi rahat hareket edememeniz ve gebelik sürecinde yaşanan değişimler nedeni ile kendinizi yorgun hissetmenizdir.

Bu dönemde yine gebelerin düzenli olarak tansiyon ölçümleri yapılmalı ve ani şekilde oturup kalkma gibi hareketlerden uzak durulmalı ve çok fazla yatış yada oturma gibi hallerde vücudunuzun bazı yerlerinde ayaklar ve kollarda kan toplanması görülebilir.

İyice büyümüş ve ağır bir hal almış rahmin yol açtığı midede yanma,bacaklarda şişme,bel ve kasık ağrıları görülebilmektedir ve bunlara ek olarak kilo alımına bağlı hareketlerde kısıtlama görülmektedir. Ancak erken doğum ve çoğul gebelik gibi durumlar dışında pek hareket kısıtlama tavsiye edilmemektedir. Yüzme yapma olanağı varsa ve kendinizi zorlamayacak yürüyüşlere çıkmak anne adayını rahatlatacaktır. Geceleri uykuya dalmanıza yardımcı olacak birkaç madde söylemek istiyorum yatma saatinizden birkaç saat öncesine kadar bir şey yemeyin ılık duş alın ve kafein,gazlı içeceklerden uzak durun.

Gebeliğin yavaş,yavaş sonuna gelinmesi anne adaylarında bir heyecan,stres yaşamalarına neden olacaktır bu özellikle ilk gebeliği olan kadınlarda daha fazla olmaktadır bu durum normal ve beklenen bir durum olmasına rağmen bu tür şikayetleriniz çok fazlaysa doktorunuz ile bunları paylaşmanız size fayda sağlayacaktır.

Bu dönemde anne adaylarında nefes alma güçlüğü meydana gelebilir bunun sebebi büyümüş olan rahim akciğerlerin alanını çalarak akciğer alanını kısıtlamasıdır. Ve bu dönemde göğüslerinizden süt gelebilir bu göğüslerin emzirmeye hazırlık yaptığının göstergesidir bu durumda rahatsız olan anne adayları göğüs peti kullanılabilir.

34 Haftalık Gebelikte Sancı: Yalancı Doğum Sancıları!

Doktoruna mutlaka doğum sancılarının nasıl olduğunu sor. Sana gerçek doğum sancıları ile hazırlık sancıları arasındaki farkı anlayabileceğin şekilde anlatsın. Gerçek sancılar sürekli artar ve şiddetlenir. Düzenli bir ritimleri vardır.

Yalancı doğum sancıları çoğunlukla gerçek doğum sancılarından önce ortaya çıkar. Ağrılı olabilir. Gerçek doğum sancısı gibi gelebilir. Ama çoğu durumda düzensizdir. Kısa sürelidir. Vücudun birçok yerine rahatsızlık verebilir. Örneğin kasıklar, karnın alt bölgesi ya da sırt. 34 haftalık gebelikte kasık ağrısı şikayetinin sebebi bu yalancı sancılar da olabilir.

Gerçek doğum sancılarında rahim içi sancılar, rahmin tepe noktasında başlayan ve pelvisin alt kısmına doğru tüm rahme yayılan bir ağrı oluşturur.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96