2. Hafta Gebelik Gelişimi

Gebeliğin 1. haftasında bebeğinizin vucudunuzda meydana gelmesini sağlayacak yumurta hücresini tanıdınız bu hafta bebeğin genetik yapısının diğer yarısını meydana getiren babanın spermlerinden bahsedeceğiz

Gebeliğin 2. Haftası Baba

Sperm yada tıbbi olarak  bilimsel ismi ile spermatozoon (çoğulu: spermatozoa), erkeklere ait olan üreme hücresi olarak tanımlayabiliriz.

Erkek kişilerin testislerinde maydana gelen sperm hücrelerinin üretim aşamasına geçmesi erkek bireyin ergenlik dönemine girmesi ile başlar.

Sperm hücreleri 3 kısımdan maydana gelmektedir baş, gövde ve kuyruk kısımları olarak isimlendirilir.

Sperm hücrelerinin baş tarafında yumurtaya iletilecek kalıtsal bilgi DNA taşınır ve bu yumurta hücresini delebilecek akrozom içerir.

Sperm hücreleri kuyruklu su damlasını anımsatır gerekli hareket için enerjiyi gövde tarafından alarak kuyruğa  verir, kuyruk sperme hareket imlanı sağlar.

Cinsel ilişki esnasında 150 200 milyon sperm serbest bırakılır. Bu kadar çok spermden  yaklaşık takribi olarak 1000 tanesi yumurtaya yaklaşmayı başarır bu 1000 taneden en fazla kendine güveni olan yumurtayı dölleyebilir.

Döllenmenin gerçekleşmesi için yumurtanın hazır halde olması gerekiyor.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebeliğin ilk haftasının hesaplanması biraz karışıktır. Bunun sebebi aslında birinci ayın ortasına gelmeden, yani ilk 2 haftayı tamamlamadan gebe sayılmamaktır. Gebe kalma ancak 2.haftanın sonunda gerçekleşir ve gebeliğin resmi başlangıcı budur. Ondan önce yani 1.ve 2. haftalarda beden hamileliğe hazırlanır.

Kulağa biraz tuhaf gelebilir ama uzmanlara göre gebeliğin ilk haftası, gebe kalmadan önceki son adet döneminin başlangıcıdır. Gebelik hesaplama sırasında, son adet kanamasının başlangıcı referans olarak alınır. Yani son adet tarihinin (SAT) başlangıcından itibaren 40 hafta olarak hesaplanır.

Bu da, bebek ana rahmine henüz düşmediği halde, adet kanamasını gebeliğin bir parçası olarak kabul ettikleri anlamına gelir. Fakat tıbbi olarak gebe kalma genelde son adet kanamasının başlangıcından 2 hafta sonra gerçekleşir.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96